Trybunał Konstytucyjny w dniu 04.06.2024 orzekł, iż przepisy wydane w roku 2012 r., które zmieniły zasady obliczania emerytury z powszechnego wieku emerytalnego dla osób, które pobierały świadczenia wymienione w art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są niezgodne z Konstytucją RP. Oznacza to, że mężczyźni urodzeni pomiędzy 1949, a 1954 (za wyjątkiem rocznika 1953) oraz kobiety urodzone pomiędzy 1949, a 1959 (za wyjątkiem rocznika 1953) mogą wystąpić o emeryturę z powszechnego wieku emerytalnego bez obawy, że od zebranego kapitału, zostaną im odjęte dotychczas pobrane świadczenia emerytalne i podobne. wg wyliczeń ZUS powinno to być ok. 1900 zł miesięcznie więcej emerytury .
Oczywiście należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny. Ponadto rząd odmówił publikacji orzeczenia, które stanowi podstawę roszczenia. Oznacza to dla zainteresowanych emerytów, że przeliczenia nie dokona za nas organ emerytalny. Przeliczenie wymaga podjęcia odpowiednich kroków prawnych.
Zwrócić należy również uwagę, że nawet jeżeli ZUS powoła się na fakt, iż wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie obowiązuje to sąd orzekający w konkretnej sprawie ma obowiązek stosowania Konstytucji przed przepisami ustawowymi. Wyrok Trybunału, jeżeli nawet nie publikowany, wyznacza pewien kierunek i daje sądom możliwość samodzielnej oceny stanu prawnego.
Co to oznacza dla emerytów z roczników 1949 i młodszych? Wskazana możliwość przeliczenia emerytury, w każdej sprawie wymaga jednak indywidualnej analizy. Powinna oprzeć się ona jednak nie tylko na treści ustawy o emeryturach i rentach, ale również na dorobku orzeczniczym polskich sądów.